“Facebook Benzeri Site, Bütçe: 250 TL’den Az” – Ne güzel olurdu değil mi 🙂 Hepimiz şöyle 250, bilemedin 300 TL’ye Facebook benzeri bir web sitesi yaptırsak, yanına bir de 150 TL’ye Twitter benzeri “sohbet programı” koysak 500 TL’ye işi kapatsak şahane olmaz mıydı? Olurdu, olurdu…

Şu son zamanlarda çok geliyor bana böyle projeler, yapayım diye değil, yazayım diye…Artık hatırı sayılır bir miktar olduğu için yazmak lazım.

Facebook benzeri site, herşey dahil e-ticaret sitesi (herşey dahil!), twitter benzeri sohbet programı, vesaire vesaire…Bütçe? Bütçe 250 TL’den az. Çok iyi bütçe ayarladığını zannedenler, 2000-3000 TL 🙂 Gülüyorsunuz ama, mühendisin “bilgisayarcı, programcı”, yazılım geliştirenin “bilgisayardan anlayan” diye adlandırıldığı bir memlekette yaşıyoruz hala. Çalıştığı sırada, bir yazılımcının beynindeki elektriksel aktivitenin bir çok meslek ile kıyaslandığında inanılmaz seviyelerde olduğunu çok az insan bilir, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kimsenin umrunda mıdır? Hayır tabi ki…

Bu işin buraya gelmesinde sadece ne istediğini bilmeyen proje sahipleri mi kabahatli? 100 TL’lik programa inanılmaz ücretler talep eden, ne yazdığını bile tam olarak bilemeden, piyasa değerlerini araştırmadan fiyat veren yazılımcılar, kabahatsiz mi? Bence cevabı biliyorsunuz…Bizim ülkemizde, gelişmiş ülkelere göre daha yeni sayılabilecek yazılım konusu bir çok insana göre elle tutulmayan, soyut bir kavram aslında. O nedenle proje sahibi ile projeyi yapacak olan insanlar genellikle ortak dil konusunda sıkıntı yaşarlar. Dolayısıyla, internet ortamında ilanı verilen projelere bir göz atarsanız yukarıda yazdığım başlıklara benzer başlıkları çok görürsünüz.

Çözüm ne peki? Çözüm, zaman! Yazılım, yazılım ürünü, altyapı, yazılım projesi, kaynak kod, ekip, gereksinim vesaire gibi konularda insanların bilinç seviyeleri arttığında, isteyenin ne istediğini, yapanın da ne yapacağını bildiği zamanlar geldiğinde daha doğrusu böyle zamanlar daha çok yaşanmaya başladığında bu tip proje başlıklarını ve böyle bütçeleri daha az göreceğiz. Doğru proje sahibi ile doğru proje talibinin bir araya geldiği durumlar tabi ki var ama sayılarının çok çok artması lazım.

Para herkes için kıymetli. Enerji ve zaman da öyle.
Dürüst olursak, bir orta yol bulacağız inşallah 🙂

Sevgiler…